Viroložka Soňa Peková | KOLÁŽ: PPM (s využitím fotografie Nguyen Phuong Thao/Reflex)

Senát navrhl na státní vyznamenání Soňu Pekovou. Je přesvědčena o umělém původu Covidu

Medaili by si podle senátorů posmrtně zasloužila i zdravotní sestra Věra Hanušová.

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl ve čtvrtek ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií.

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.

Molekulární genetička Soňa Peková zároveň již několikrát uvedla, že nový koronavirus byl vytvořen laboratorně, protože tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky, a nedopatřením unikl. „Myslím si to stále,“ konstatovala mimo jiné pro Reflex. A vysvětlila:

„Genom tohoto viru je jasně definován, má své stavební komponenty a na první pohled opravdu vypadá, že je z netopýra. Akorát cihličky, z nichž je stavba genomu postavená, jsou v některých oblastech atypické. Takže dům vypadá architektonicky stejně, ale cihly, jež byly použity na stavbu, jsou v některých důležitých místech jiné, než by člověk očekával. Všichni vědí, že v čínském Wu-chanu pracují s viry netopýrů. Ale teď musíme především zvládnout epidemii a pak můžeme řešit, zda něco uniklo, či neuniklo.“

„Virus se podle Pekové chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. „Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ popisuje.

Na medaili je navržena i zesnulá sestra

Medaili Za hrdinství by si podle senátorů posmrtně zasloužila zdravotní sestra Věra Hanušová z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem od pacienta.

Rychetský je navržen na Řád Tomáše Garrigua Masaryka, stejně jako patolog Jan Vignati, který se za druhé světové války zapojil do odbojové organizace Obrana národa a byl popraven nacisty.

Do pětice adeptů, jimž by měl být podle Senátu posmrtně udělen Řád Bílého lva, patří váleční letci – velitel 310. československé stíhací perutě RAF Alexander Hess a první velitel 311. československé bombardovací perutě RAF Karel Mareš-Toman. Mezi 32 navrhovanými jsou také protifašistický odbojář Jan Andrýsek nebo kapitán Vladislav Matoušek, který bojoval proti nacismu i komunismu a byl utýrán v komunistickém žaláři.

K nominovaným na Medaili Za zásluhy patří slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová, epidemiolog Karel Raška, gynekolog Tonko Mardešič, sládek Ivan Chramosil, lékař a maratonec Pavel Kantorek, hasič Jiří Kunst nebo ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hana Jirmusová Lazarowitz.

Zeman k nominacím nemusí přihlédnout

Kandidáty na vyznamenání navrhují Zemanovi také vláda a Sněmovna. Zeman k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlédnout. Hlava státu už v lednu ohlásila, že udělí Řád Bílého lva bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který v lednu náhle zemřel.

Loni byli Zemanem oceněni tři z 25 senátních kandidátů, mimo jiné generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Vyznamenání obdržel i chemik Jan Mašát, který vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), přípravku k výrobě pesticidů.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Senát navrhl na státní vyznamenání Soňu Pekovou. Je přesvědčena o umělém původu Covidu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.