Putin sedící na plynu | FOTO: PPM

Socha: věci, kterými se obklopujeme, mají mít alespoň minimální estetickou hodnotu

Náhodný návštěvník neznalý kontextu a vysvětlení nemá šanci poznat, co tím chtěl umělec říci.

Na Praze 6 mají novou sochu, na místě zrušeného pomníku maršála Koněva. Artefakt má prý představovat ruského prezidenta (přiznávám, podobu bych nepoznala, kdybych si nepřečetla, že to má být on), který hajluje a zavírá kohout s plynem.

Česko
Analytická a názorová rubrika Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Pokládám to primárně za záležitost lidí, kteří tam žijí.

Ale říkám si, že mají opravdu zvláštní vkus.

Přece jenom by snad měly mít věci, kterými se obklopujeme, alespoň minimální estetickou hodnotu. Tohle je navíc venku, ve veřejném prostoru, denně kolem toho projde mnoho lidí, kteří v okolí bydlí, pracují, míří za svými aktivitami.

A ti všichni se musí dívat na divného skřeta se zdviženou rukou, který vzbuzuje jen negativní emoce, nic jiného. Náhodný návštěvník neznalý kontextu a vysvětlení nemá šanci poznat, co tím chtěl umělec říci.

Ale přesto to musíme akceptovat.

Pokud tam tu sochu tamější obyvatelé chtějí, je to jejich věc. Možná to je nový trend. Pozitivního, milého a krásného už máme dost.

Co nejvíce negace na naše ulice.

Sochu maršála Koněva v pražském Bubenči symbolicky nahradil Vladimir Putin. Zobrazený je jako skřet u kohoutu s plynem. Instalace dle iniciátorů poukazuje na to, že Rusko nese vinu za energetickou krizi. Zároveň jde o dárek Ukrajině, kterým vybízí k solidaritě. Socha na místě bude měsíc, jejím autorem je amatérský sochař a kovář Daniel Dostál. Radnice Prahy 6 nechala sochu sovětského vojevůdce a maršála Ivana Stěpanoviče Koněva odstranit v roce 2020. Koněvův pomník má na náměstí Interbrigády nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Socha: věci, kterými se obklopujeme, mají mít alespoň minimální estetickou hodnotu
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.