KOLÁŽ: PPM

Dominik Duka: dvojí metr demokratů aneb Vítejte v české pokrytecké realitě

Na Dukovu obranu nepřišel téměř nikdo. Naopak se ukázalo, jak zmatečný je přístup těch, kdo vidí černobíle.

Čínské velvyslanectví se zlobí na kardinála Dominika Duku. Vyzvalo ho k odvolání slov o koronaviru jako čínské biologické zbrani. Nikdo z těch, kdo obyčejně křičí proti všemu čínskému a ruskému, se tentokrát neozval. Proč to, ptám se.

Česko
Analytická a názorová rubrika Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Vždyť všichni ti demokratičtí obhájci svobody projevu a suverenity jsou vždy na koni, když některá z výš zmíněných zemí promlouvá do našeho veřejného dění. Stačí si vzpomenout na Miloše Vystrčila a kauzu Tchajwan. Na jeho obranu se postavila armáda politických bojovníků, z nichž někteří doznali, že předseda Senátu není třeba stranicky jejich šálek kávy, ale dokázal se postavit té hrozné totalitní Číně!

A to prosím ani zdaleka nepronesl nic tak ostrého jako kardinál Duka. Neměli by mu všichni ti čínobijci tleskat, oslavovat ho jako národního hrdinu, a kdyby to v jeho funkci šlo, navrhovat ho na příštího prezidenta?

Ticho po pěšině

Ale najednou je ticho po pěšině. Na Dukovu obranu nepřišel téměř nikdo. Naopak se ukázalo, jak zmatečný je přístup těch, kdo vidí černobíle. Kam totiž mají Duku zařadit? Na jednu stranu se až příliš přátelí s prezidentem Zemanem, který se příklonem k Číně netají, na druhou stranu pronese takový výrok…

Vsadím se, že čínobijci vymýšlejí dnem i nocí způsoby, jak Čínu v očích veřejnosti prezentovat v co nejhorším světle, a stejný výrok by se jim náramně hodil do krámu.  Kdyby ho ovšem pronesl někdo jiný. Někdo kádrově vhodnější… Dvojí metr českých demokratů se projevuje přímo ukázkově.

Argument, že Dukova slova se nedají dokázat? Inu, z principu nedají, pokud informace o biologické zbrani podléhají utajení… Najednou jsou všichni čínobijci strašlivě skeptičtí, že by se za to nemuseli stydět ani v klubu Sisyfos. Na rovinu si však zopakujme – Čína není svatoušek. Čína usiluje o nadvládu. Čína se chová agresivně i ke svým lidem, tak co potom k ostatním? Zatímco svět se zmítá v potížích a na obzoru straší ekonomická krize, v Číně už se opět pracuje. Jak byste uvažovali vy, kdybyste se chtěli stát globální ekonomickou velmocí?

Obyčejné pokrytectví

Nelze taky nepřipomenout, že BIS minulý rok varovala před zvýšeným čínským vlivem v České republice. Ano, ta BIS, kterou si rádi berou do úst na podporu svých argumentů právě odpůrci Číny nebo Ruska. Tak kde je problém? Proč svou šanci nevyužijí, proč toto zjištění respektované instituce nevezmou jako posvěcení kardinálova výroku? Odpověď je: obyčejné pokrytectví. Dominik Duka se jim prostě nehodí do krámu, a tak ho klidně hodí přes palubu.

Aby bylo jasno – nepatřím k zastáncům konspiračních teorií, ani nevidím agenta za každým rohem. Respektuji však, že z pozice svého postavení má kardinál mnohem lepší informace než většina z nás. Za druhé – měla jsem možnost se potkat s několika dobře situovanými Číňany. Pokaždé tam něco smrdělo. Otázky na politiku jsem odkláněla do momentu, kdy se jeden z Číňanů zeptal, jestli nevím, jaký vztah s prezidentem má primátor Hřib.

Chtěla jsem se z toho vykroutit, tak jsem odvedla řeč, že Hřib je vtipné příjmení, které se dá přeložit jako „houba.“ Pán na tom tenkrát neshledal nic vtipného a hleděl na mě jako na idiota. Zřejmě uznal, že jsem na vytěžení nevhodná. Už jsem ho pak nikdy neviděla.

Suma sumárum – s Čínou je nutno počítat. A je nutno počítat i s tím, že tato země s diametrálně odlišnou mentalitou si nebude brát žádné servítky. Možná to chtěl kardinál Duka mezi řádky naznačit především.

A do třetice můžeme počítat s tím, že až s protičínským výrokem vyleze někdo ze správného tábora a od Číny dostane napomenutí, budou se pořádat demonstrace před ambasádou, strážci jediné pravdy ho budou hájit, a v médiích se zas chvíli nebude mluvit o ničem jiném. To se klidně vsadím podruhé. Vítejte v české pokrytecké realitě!

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Dominik Duka: dvojí metr demokratů aneb Vítejte v české pokrytecké realitě
Hodnocení čtenářů13 Hlasů
97
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.