ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv PPM

Rom Kuča (21), odsouzený před týdnem na 22 let za vraždu dítěte (†3), zemřel ve vězení

O týrání věděli všichni.

Minulý týden mu navýšili trest z původních šestnácti na dvaadvacet let. Nikdy si ho ale neodpyká. Josef Kuča (21), který týral a nakonec zabil tříletého chlapce z Loun, ve vězení zemřel.

POLICIE
Analytická rubrika Policie. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Mluvčí generálního ředitelství věznic Petra Kučerová informaci vzhledem k ochraně osobních údajů nemohla přímo potvrdit. „V současné době šetříme úmrtí vězněné osoby. Bližší informace s ohledem na průběh šetření a GDPR sdělovat nemohu,“ sdělila ve čtvrtek Novinkám s tím, že vězněný byl na cele v době smrti sám. Z informací je zřejmé, že v předešlých dnech došlo k úmrtí člověka ve věznici ve Valdicích, který byl nedávno odsouzen k výjimečnému trestu za mimořádně závažnou trestnou činnost.

„Ano, je to pravda. Přišla k nám dnes policie a předala nám oznámení o smrti syna. Že jim přišel fax a mají nám to předat,“ potvrdil otec Kuči portálu Expres. Od policistů se prý ale jinak nedozvěděli nic. „Jen nám řekli, že vyloučili cizí zavinění, ale že nám víc říct nemohou, dokud to nevyšetří. Ale nám je to divné.“

Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová ČTK sdělila, že inspekce se případem v tuto chvíli nezabývá.

Za vraždu a týrání batolete v Lounech uložil odvolací pražský vrchní soud jeho otčímovi Kučovi minulý výjimečný trest 22 let vězení. Ústecký krajský soud muže původně odsoudil k 16 letům za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, podle odvolacího soudu ale musel být obžalovaný srozuměn s tím, že chlapce může svým jednáním usmrtit. Rozsudek byl pravomocný. Kvůli týrání je stíhána i matka dítěte, v případu dosud nepadlo rozhodnutí.

Rom Kuča – pachatel nepochopitelného brutálního činu | FOTO: Mafra (úprava PPM)

Rodičům Kuči přijde divné, co se dělo se synem po soudu, který mu minulý týden zvýšil trest. „Volala jsem advokátovi. Ten mi řekl, že ho po soudu měli převézt zpět do Litoměřic, než mu určí věznici, ve které bude vykonávat trest. Jenže po tom pražském soudu ho tam nepřevezli. Nevím proč. Proč jel rovnou do kriminálu? Já ani nevěděla, kde je, vůbec nic mi neřekli. Nemohla jsem mu ani napsat nebo ho navštívit. Advokát mi řekl, že na to neměli právo,“ sdělila portálu Expres matka Kuči.

Ten podle verdiktu začal ani ne tříletého chlapce týrat loni v lednu poté, co se nastěhoval k jeho matce. Opakovaně ho podle soudu sprchoval ve studené vodě, vystavoval kontaktu s horkou plochou, čímž utrpěl popáleniny, mimo jiné i v obličeji. Mlátil ho dlaní i vařečkou, a to na otevřených ranách, dával mu facky. Rodiče podle soudu dítě také schovávali před sociální pracovnicí, lékařem i rodinou, aby se na týrání nepřišlo.

Násilí se podle obžaloby stupňovalo. V polovině února podle soudu uhodil dítě tak, že mu poškodil mozek a míchu. Dítě pak osprchoval studenou vodou a uložil do postele a šel spát. Dítě zemřelo 16. února mezi 03:00 a 05:00.

Muž se k činu u ústeckého krajského soudu částečně doznal. Popřel však obvinění, že dítě pálil a že ho bil den předtím, než zemřelo. Podle znalců je jeho intelekt v pásmu slaboduchosti, a ačkoli mohl předpokládat, že jeho činy mohou poškodit zdraví dítěte, nebyl schopen předpokládat, že by ho mohl svým jednáním zabít. I proto muže ústecký soud odsoudil jen za těžké ublížení na zdraví. S tím nesouhlasila státní zástupkyně Kateřina Boudová, která v odvolání žádala, aby byl muž odsouzen za vraždu a soud ho potrestal 20 lety vězení.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička ale trest ještě navýšil. Muži uložil trest v rozmezí výjimečného trestu, tedy mezi 20 až 30 lety. „Za svou zhruba čtyřicetiletou praxi jsem se s takovým nakládáním s nezletilým dítětem ještě nesetkal, svědčí to o naprosté neúctě k lidskému životu a o určitém sadismu obžalovaného,“ řekl soudce. „Není jasné, čím si nezletilý vysloužil se strany obžalovaného takové nakládání,“ doplnil.

Podle Lněničky muselo být obžalovanému jasné, že dítě může násilím ohrozit na životě. „Je něco jiného, když s takovou intenzitou udeří dvouleté dítě, které váží 13 kilogramů a když udeří dospělého,“ vysvětlil soudce. Připomněl také, že muž s matkou dítěte cíleně bránili lékařskému vyšetření chlapce.

Proti rozsudku krajského soudu se odvolal i obžalovaný, který naopak žádal zmírnění původního trestu. Soud podle něj nevzal v potaz všechny polehčující okolnosti, jako je věk obžalovaného, to, že spolupracoval s policií nebo že projevil lítost. Muž sám u soudu pouze znovu popřel, že by chlapce pálil.

Před soudem by mohla stanout i matka chlapce, která v hlavním líčení u soudu v Ústí vystupovala jako svědkyně. Chlapce také bila, nikdy ale podle soudu tak surově jako jeho otčím. PressPort Magazín již v minulosti informoval, že ústečtí kriminalisté získali dostatek důkazů, aby změnili kvalifikaci v případu úmrtí nezletilého chlapce z Loun. Čin překvalifikovali z těžkého ublížení na zdraví na vraždu.

Drogově závislý Josef Kuča, chlapcův otčím, byl podle zjištění PressPort Magazínu jako dítě i dospívající v dlouhodobější péči psychiatrů kvůli neutěšené situaci ve vlastní rodině. Dobře informovaný lékař, seznámený s Kučovým případem, k tomu sdělil: „Ano, někdy se stává, že pokud jsou lidé týraní v dětství, tak sami týrají děti poté, co dospějí. Ale v případě Kuči a týrání hrály roli zejména a především drogy, které, jak vím, nadužíval. To ho nijak neomlouvá. Naopak. V té domácnosti žili spolu s nezletilým dítětem tři dospělé osoby. Fetovali všichni, což je spojovalo. A také o tom týrání vědělo okolí, a nikdo nekonal – ani policisté, ani sociálka.“

U domu v Lounech, kde malé dítě zemřelo, vzniklo pietní místo. Lidé sem nosili plyšáky, dopisy a zapalovali svíčky. Protokol o změně právní kvalifikace si Kuča převzal ve vazební věznici, kam byl za násilné jednání k chlapci umístěn.

Všichni to věděli

Oznámení o úmrtí nezletilého dítěte v Lounech přijala policie letos 16. února ráno. Ještě tentýž den zadržela podezřelého Kuču a následující den ho kriminalisté obvinili. Mladík žil spolu se svou partnerkou a jejím synem v blízkosti ubytovny Oharka.

O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle příspěvků na sociálních sítích vědělo mnoho lidí, nikdo však nic nenahlásil. Matka Simona T., která měla chlapce v pouhých šestnácti letech, žila, jak bylo uvedeno, ve společné domácnosti kromě Kuči s dalším drogově závislým mužem. Ten chlapce nalezl a snažil se ho resuscitovat. Rovněž zavolal záchrannou službu. Poté se psychicky zhroutil a vyhledal sám lékařskou pomoc. I on byl v minulosti v péči odborníků stejně jako Kuča; tak se i seznámili.

Matka Simona T., která o násilí evidentně věděla, ale nezabránila mu, má být nyní podle informací sdělovacích prostředků opět těhotná. Původně jí hrozilo pouze pět let za neposkytnutí pomoci a ohrožování výchovy dítěte. Vrchní soud ale rozhodl, že by se mohla změnit právní kvalifikace činu a že by jí mohla v případě odsouzení hrozit přísnější trestní sazba. Případ bude projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Rom Kuča (21), odsouzený před týdnem na 22 let za vraždu dítěte (†3), zemřel ve vězení
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
75
75
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.