SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Janek Kroupa I FOTO: archiv PressPort Magazínu (autor: Seznam Zprávy)

Kvůli Kroupovi policie nasadila odposlechy na nezletilou dívku

Kroupa stál včera před soudem

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Redaktor Janek Kroupa stál včera před soudem. Spor se týká článku z léta 2017. Kroupa v reportáži tvrdil, že úředník finanční správy Milan Večeřa sbíral kompro materiály na tehdejšího policejního prezidenta Tuhého a ministra vnitra Chovance.

Před lety se Kroupa „proslavil“ reportáží o kauze Budišov, na jejímž základě se několik nevinných lidí včetně dnešní eurokomisařky Věry Jourové dostalo do vazební cely. Později se ukázalo, že se Kroupa nechal napálit člověkem, který v reálu za podvody sám stál. Současný případ, který zničil životy několika lidem, má stejné rysy:

Kompromitující materiály měl podle Kroupy Večeřa předávat autorovi tohoto článku; toho autor tohoto článku téměř nezná.

Večeřa od počátku tvrdí, že Kroupa ve svém článku od začátku do konce lže. Tuto verzi podporují i zprávy z médií z počátku března loňského roku, které uvádějí, že Večeřu svým vyšetřováním očistila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS); Večeřa se na základě toho mohl vrátit na původní místo u finanční správy, o které byl na základě Kroupova článku připraven.

Kromě toho se Večeřa rozhodl bránit soudně a na Český rozhlas podal žalobu. V pondělí proběhlo první stání, na kterém obě strany předkládaly svá tvrzení. Na počátku soudního líčení se soudce dotazoval obou stran na možnost smírného řešení sporu. První hovořil právní zástupce rozhlasu, který konstatoval, že veřejnoprávní instituce, kterou zastupuje, se nikdy smírnému řešení nebrání, právě naopak.

Další jednání v únoru

Právní zástupkyně Večeři ale uvedla, že byla snaha Český rozhlas kontaktovat a vše narovnat mimosoudní cestou, ale rozhlas prý prakticky nereagoval. Před soudem jednoznačně odmítla veškerá Kroupova tvrzení v článku s tím, že jde o lži. Podle jejích slov nelze hovořit ani o zkreslených či upravených faktech, ale jsou to jednoznačné lži. Její klient zcela odmítá, že by jakékoli kompro materiály někomu poskytoval. Další jednání bude pokračovat v únoru a je možné, že dojde k předvolání několika svědků.

Večeřa přitom čelil kvůli Kroupovi dalším nepříjemnostem. Na podzim roku 2017 na něj kvůli Kroupově reportáži nasadila GIBS odposlechy. Inspekci zajímalo, zdali od něj nedochází k úniku informací směrem k novinářům.

Večeřa se však nestačil podle svého známého divit, když si na poště vyzvedl vyrozumění, že byl dva měsíce odposloucháván. „Budiž, s tím jsem počítal a je právo inspekce odposlechy nasadit. Nicméně nechápu, proč je nasadila na telefonní číslo mobilu, který jsem včetně SIM karty věnoval před více jak rokem svojí šestnáctileté dceři,“ sdělil známému, doktoru práv Stanislavu Hájkovi, Večeřa, jenž se celoživotně zabýval problematikou odhalování daňových podvodů.

Takzvaný odposlech a záznam telekomunikačního provozu se navzdory svému označení netýká pouze mobilních telefonů a pevných linek, ale jakékoli elektronické komunikace. Nutná je však podle kritiků účinná kontrola, kterou provádí Nejvyšší soud.

Sledovaný nic nezjistí

Bývalé ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) vadí především to, že za odposlechy, které jsou později vyhodnoceny jako nezákonné, nenese nikdo odpovědnost. „Nejsem proti využívání odposlechů, zejména v oblasti organizovaného zločinu – to je například kauza Rath. Ale jsem pro to, aby se státní zástupce striktně držel zákona a aby v případě, kdy ho překročí, vůči němu byla vyvozována odpovědnost. A aby ji nesl i po hmotné stránce, to znamená, aby zaplatil za to, co způsobil,“ řekla.

Navíc utajované a téměř nekontrolované prostorové sledování probíhá pouze na základě písemného povolení státního zástupce bez kontroly ze strany sledovaného či soudu. „Sledovaná osoba nemá právo zjistit, že byla sledována,“ upozorňuje advokát Karol Hrádela.

Kvůli Kroupovi policie nasadila odposlechy na nezletilou dívku
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nařízení vlády? Nesystémový chaos a jakýkoli efekt nikde