Nákaza | KOLÁŽ A ILUSTRACE: PPM

Prodělali jste covid-19? Je namístě očkování, anebo se už nemusíte obávat nákazy? Známe odpovědi

Vzhledem k tomu, že se množí dotazy na to, jestli je vhodné se jít krátce po prodělání covidu-19 očkovat, a začíná v tom být pěkný chaos, vybírám pár doporučení, na která jsem narazila. 

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Důležité je si uvědomit, že v medicíně (stejně jako v jiné vědě) může být na jednu problematiku více odborných názorů, a neznamená to, že jeden je o mnoho více pravdivý než druhý.

Částečně i toto je krása vědy, pokud se tyto odborné názory zakládají na obhajitelném podkladě. 

Můžeme tedy o různých doporučeních diskutovat, ale nedává smysl, abychom se kvůli nim dohadovali. Vyberte si ten, který vám nejvíce sedne. Pokud jste narazili ještě na nějaké další doporučení, klidně přidejte do komentářů. 

Doporučení

Ministerstvo zdravotnictví propaguje očkování i pro osoby, co onemocnění nedávno prodělaly. Zdůrazňuje, že jsou známy případy těch, co onemocněli covidem-19 dvakrát během dvou měsíců. Proti tomuto by dle nich měla pomoci právě vakcína.

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP se shodla, že očkováni mohou být zájemci bez klinických příznaků infektu i přes to, že mohou být v tu chvíli bezpříznakoví nemocní – preventivní testování PCR ani antigenními testy tedy před očkováním nedoporučují. 

Vládní očkovací strategie uvádí, že prodělané onemocnění COVID-19 není kontraindikací očkování. Největší význam dle textu přináší očkování kdykoli po 90 dnech od prodělaného onemocnění.

Americké CDC (Centres for Disease Control and Prevention) doporučuje očkovat všechny bez ohledu na protilátky, dokonce i ty, co mají v tu chvíli pozitivní PCR test, pokud jsou bezpříznakoví. Ve třetí fázi klinického testování pro vakcínu Pfizer byli zařazeni i lidé po prodělané infekci SARS-CoV-2 a vakcína se pro ně zdá obdobně bezpečná, z čehož vychází právě CDC.

Profesorka imunologie a přednostka Ústavu imunologie 2.LF UK a FNM Jiřina Bartůňková doporučuje po prodělané infekci virem SARS-CoV-2 neočkovat až 12 měsíců, zároveň doporučuje před očkováním nabírat protilátky a při jejich pozitivitě neočkovat.

K čemu se kloním a proč

Já sama se kloním spíše k doporučení od CDC, jelikož mi přijde, že v jejich doporučeních nejvíce reflektují klinické zkoušky vakcíny Pfizer (obecně mají k tomuto očkování snad nejširší doporučení, která jsem zatím našla).

Sama FDA nechtěla z klinických zkoušek vakcín osoby po prodělaném covidu-19 vynechávat, jelikož chápali, že kombinovat očkování s testováním předem může být logisticky ještě náročnější. Pokud ale máte ověřené protilátky a s očkováním chcete počkat, je to myslím zcela logické, ač ne podle mě vyloženě nutné.

Na závěr doplním stanovisko České biskupské konference, protože mi vylezlo mezi doporučeními a mile mě pobavilo: 

Úkolem České biskupské konference není suplovat činnost vlády či ministerstva zdravotnictví v této oblasti. Je však na místě rozptýlit největší obavy řady věřících a vnést do problematiky určité světlo. Proto chceme zopakovat: nechat se očkovat je morálně přípustné. Vakcinaci je třeba zvažovat nejen s ohledem na zdraví vlastní, ale i druhých lidí a na společné dobro.

Tak hodně štěstí v rozhodování.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Prodělali jste covid-19? Je namístě očkování, anebo se už nemusíte obávat nákazy? Známe odpovědi
Hodnocení čtenářů35 Hlasů
28
28
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.