Václav Havel & Milan Kundera | KOLÁŽ: PPM

Ženy kolem Kundery musely být předem ztracené

Václav Havel ani Milan Kundera nenechávají téměř nikoho chladným, a právě to svědčí více než co jiného o jejich významu.

Léto 2020 bylo ve znamení dvou kulturních událostí spojených s významnými osobnostmi veřejného života 20. století. Mám na mysli film o Václavu Havlovi a knihu o Milanu Kunderovi. Oba počiny vzbudily široký ohlas a značné kontroverze.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Připadá mi, že tihle dva pánové by mi jako téma vystačili na celé léto. Každý den by se dalo psát o jejich životě, o tom, co napsali, co někdo napsal o nich, a o tom, co někdo napsal o tom, co někdo jiný napsal o nich. Blog by bylo možné denně plnit úvahami, citacemi, odkazy, polemickými poznámkami a krátkými postřehy.

Z diskusí vidím, že oba pánové budí neustále zájem, každý na ně má nějaký názor, ať už pochvalný či kritický, a skoro každý svůj názor potřebuje občas vyslovit či napsat. Václav Havel ani Milan Kundera nenechávají téměř nikoho chladným, a právě to svědčí více než co jiného o jejich významu v našich kulturních a politických dějinách. Ať už si o nich myslíme cokoliv, je těžké si o nich nic nemyslet. 

Navíc, jak Jan Novák správně připomíná ve své knize, oba byli svého času žhavými kandidáty na udělení Nobelovy ceny, i když každý v jiné oblasti – Milan Kundera za literaturu, Václav Havel za mír.

Mezi oběma pány jsou ale také velké rozdíly, a to nejen názorové, ale i – řekla bych – zasahující soukromý život a lehce pikantní. Například to vypadá, že ženy kolem Milana Kundery se vyznačují vysokou mírou diskrétnosti, zatímco milenky Václava Havla potřebují z nějakého důvodu informovat o vztahu s ním veřejnost i v knihách.

Při svých úvahách jsem si ale povšimla jiného rozdílu. Zatímco u Václava Havla jsem zde položila otázku, co na něm ty ženy vlastně viděly, a z diskuse si na ni postupně vytvářela odpověď, u Milana Kundery, který na milostném poli dosahoval taktéž značných úspěchů, mi taková otázka nepřišla na mysl ani na vteřinu. Nepotřebuji si ji klást, odpověď je mi totiž zřejmá. Už jen z jeho textů a fotografií vím, co na něm bylo. Myslím, že ženy kolem něj musely být předem ztracené.

To je sice letní téma. Je ale čas přestat psát o milostných pletkách charismatických spisovatelů, i když mne to náramně baví.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Ženy kolem Kundery musely být předem ztracené
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
63
63
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.