ILUSTRACE: PPM

Daň ze dvou srovnatelných provozoven ve dvou stejně velkých městech se může lišit až pětinásobně

Co bude s místním koeficientem, pokud se základní výměra daně celostátně zvedne na dvojnásobek?

Vládní show jsem nakonec neviděla a pro různé pracovní povinnosti jsem se zatím nestihla seznámit s detaily konsolidačního balíčku. Jeden bod mne ale velmi zaujal.

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

Jedním z plánovaných opatření je zvýšení daně z nemovitých věcí na dvojnásobek. O tom se hovořilo už dříve, přičemž debata, jak je zde obvyklé, se nesoustředí na to podstatné. Lidé mají tendenci hodnotit tuto daň z hlediska vlastníka jedné či dvou nemovitostí. Teď se platí tisíc korun, tak se budou platit dva, to snad každý zvládne, zní laický závěr.

Pokud ale obrátíme pozornost od obytných nemovitostí k těm komerčním, zjistíme, že tato daň dosahuje například u staveb sloužících průmyslu mnohem zajímavějších částek. Velké korporace to unesou, ale ono zde působí stále dost menších firem, pro které je daň z nemovitostí v ročním rozpočtu už poměrně významnou položkou.

Dnes chci ale psát o něčem jiném. Tato daň totiž není celostátně stejná. Pomocí tzv. místního koeficientu mohou obce tuto daň navýšit – pro všechny nemovitosti vyjma orné půdy a zahrad, pro celé území obce, případně jen část obce. A také toho využívají.

Místní koeficient může nabývat hodnoty od 1,1 do 5; tímto koeficientem se násobí celá vypočtená daň kromě zmíněné daně ze zemědělské půdy. Daň ze dvou srovnatelných provozoven ve dvou stejně velkých městech se tak může lišit až pětinásobně.

Například v našem městě je stanoven koeficient dvě, platíme tedy dvojnásobnou daň oproti městu, kde radnice této možnosti nevyužívá. Ale – co bude s místním koeficientem, pokud se základní výměra daně celostátně zvedne na dvojnásobek?

Uvažme podnikatele – vlastníka nemovitosti, která je zatížena daní v základní výměře například 30 000 korun. Pokud se nemovitost nachází v obci, kde je vyhláškou stanoven koeficient tři, hradí dotyčný 90 000 korun. A teď, když se daň celostátně zdvojnásobí, tedy bude platit 180 000 korun? To už je dost významné navýšení.

Výnos daně z nemovitých věcí patří tradičně obcím. V minulosti zaznívalo, že konsolidační navýšení by mělo připadnout státu. Očekávám o této otázce ještě politickou bitvu. Nezapomínejme, že druhý nesilnější poslanecký klub ve sněmovně mají Starostové a nezávislí, v jejichž výsostném zájmu je, aby výnosy domovní daně náležely obcím i nadále.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Daň ze dvou srovnatelných provozoven ve dvou stejně velkých městech se může lišit až pětinásobně
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.