ILUSTRACE: Harry Campbell (úprava PPM)

Exkluzivně: Byl potvrzen první nesexuální přenos smrtelného viru HIV

O případu pojednalo odborné periodikum Research and Human Retroviruses.

V Portugalsku byl potvrzen první nesexuální přenos viru HIV z otce na syna

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

„HIV diagnóza byla u syna zjištěna ve věku čtyř let, nicméně odborníci se domnívají, že k přenosu došlo krátce po jeho narození,“ uvedl sexuolog Ivo Procházka s tím, že o případu pojednalo odborné periodikum Research and Human Retroviruses.

Matka chlapce je HIV negativní. Přenos HIV od otce na syna byl následně prokázán geneticky, fylogeneticky a sérologicky.

„V té době byl otec čerstvě nakažen – akutní HIV infekce s vysokou virovou náloží –, zároveň byl infikován i syfilidou s vyrážkou a planými neštovicemi. Zřejmě v důsledku této nešťastné souhry okolností došlo k proniknutí dostatečného množství HIV do organismu jeho syna,“ vysvětluje Procházka.

Pakliže HIV pozitivní člověk někoho virem nakazí vědomě, jde z hlediska portugalské, české, ale i slovenské spravedlnosti v podstatě o vraždu. Nákaza virem HIV je totiž stále fatální diagnózou, na jejímž konci číhá smrt. Současná medicína může nakaženým znatelně prodloužit život, ale rozhodně ne všem. Léčba, kterou musí HIV pozitivní člověk podstupovat, a sama nemoc s sebou totiž přinášejí nečekané komplikace: zhoubné nádory, přidružené infekce či odolnost viru vůči jinak velmi silné antiretrovirové terapii.

Dnes se na rozdíl od minulosti nasazují HIV pozitivním léky většinou hned poté, co se lékaři při první diagnostice dozvědí, v jaké výši má nakažený člověk virovou nálož retroviru HIV a počet takzvaných CD4+ buněk. To jsou vlastně „dirigenti“ imunitního systému, HIV se v nich množí a pak je zlikviduje. A právě tehdy se pacient ocitá ve fázi rozvinutého onemocnění AIDS, ztrácí imunitu a umírá na jindy banální onemocnění.

„Ze začátku léčby je reakce těla docela nářez,“ líčí jeden z nemocných, třiatřicetiletý Martin, který si přál zůstat v utajení. A dále upřesňuje: „Průjmy, zvracení, teplota, nespavost, úzkosti, šílené deprese, impotence, nechutenství, hubnutí.“ I jemu se musela léčba kvůli odolnosti viru změnit. Rezistenci vůči léčbě si přitom způsobil sám. Několikrát nedodržel pravidelné dávkování medikamentů. „Jen promeškání o pár hodit hraje významnou roli,“ upozorňuje biochemik Milan Kožíšek.

Zhruba každý druhý nositel viru HIV v Česku žije v hlavním městě. „Je zde splněna hranice epidemie,“ řekl na posledním jednání magistrálního výboru pro zdravotnictví Jiří Pavlát, ředitel ČSAP.

NÁKAZA V ČÍSLECH

  • U 3,1 tisíce osob v ČR je diagnostikován HIV. Nejvíce jde o muže mající sex s muži.
  • 1,5 tisíce lidí nakažených virem žije v Praze. V jiných krajích jde o stovky případů. 700 obyvatel tuzemska neví, že jsou nakaženi. Asi 550 z nich žije v metropoli.
  • Více než čtyři pětiny Čechů a Češek (83 %) se nebojí, že by se sami mohli nakazit virem HIV. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odpovídalo 1049 lidí nad 15 let. Strach mělo 14 procent, což je o čtyři procentní body méně než v roce 2013.

Dalším alarmujícím údajem je podle Státního zdravotního ústavu stále nižší věk nemocných. Většina nově nakažených žen je ve věku mezi 20 a 30 lety, mužům je nejčastěji mezi 30 a 35 lety. „Nejčastější příčinou nakažení je nechráněný pohlavní styk, přičemž nejvíce rizikový je mezi osobami s homosexuální nebo bisexuální orientací,“ konstatuje Věra Vráblíková, vedoucí protiepidemického oddělení na opavském pracovišti Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Nicméně lidé už často nevědí, že se mohou nakazit i nechráněným orálním sexem.

V tuzemsku podle statistik o své nákaze neví dvacet procent nositelů viru HIV, který ničí imunitu. Jde zhruba o 700 osob. Z nich 550 žije v hlavním městě, polovina z toho jsou pak heterosexuální muži. Ti nejspíš na svou nákazu nemusí přijít, jelikož je nikdo nemotivuje chodit na testy.

Velkou pozornost vzbudil v roce 2016 případ, kdy třicítku trestních oznámení podala Hygienická stanice hlavního města Prahy. Podle šéfa AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislava Machaly se jednalo o homosexuální muže původem z Prahy, z nichž někteří mají prestižní povolání. „Při pohlavním styku nepoužívali ochranu,“ uvedl. Kriminalisté si třicet trestních oznámení rozdělili podle obvodů. Nakonec se zjistilo, že se nikdo naštěstí smrtelnou nemocí nenakazil.

Vědci objevili nový kmen

Současně po 19 letech objevil tým vědců nový kmen HIV. Za objevem stojí společnost Abbott Laboratories, která provedla výzkum společně s Univerzitou v Missouri. Kmen je součástí skupiny M-verze HIV-1, stejné rodiny virových podtypů, které mohou být zodpovědné za globální pandemii HIV.

Výsledky byly zveřejněny v listopadu 2019 v časopisu Journal of Acquired Immune Deficient Syndromes (Noviny syndromů získané imunitní deficience).

Současně letos v březnu BBC s odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV uvedla, že se již druhý člověk na světě s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se vyléčil. Muž z Londýna ukončil antiretrovirální léčbu před více než třiceti měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za léčbou podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině.

Čtyřicetiletý Adam Castillejo původem z Venezuely podstoupil v Londýně transplantaci kostní dřeně v rámci léčby Hodgkinova lymfomu, zhoubného nádorového onemocnění mízních uzlin. Dárce kmenových buněk, které mu byly transplantovány, měl neobvyklou genetickou mutaci díky, níž jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Nyní je tak proti HIV chráněn i Castillejo.

HIV má několik různých podtypů nebo kmenů a stejně jako jiné viry má schopnost se v průběhu času měnit a mutovat. Nyní vědci objevili první nový kmen skupiny M-HIV identifikovaný od doby, kdy byly v roce 2000 stanoveny pokyny pro klasifikaci subtypů. Je důležité vědět, jaké kmeny viru cirkulují, aby se zajistilo, že testy použité k detekci choroby jsou účinné.

„Pro diagnostické testy to může být skutečná výzva,“ řekla Mary Rodgersová, spoluautorka zprávy a hlavní vědkyně v Abbottu. Testy a přístroje této společnosti testují více než 60 procent světového testování na HIV. Musí proto hledat nové kmeny a sledovat ty, které jsou v oběhu. Mohou tak přesně detekovat různé kmeny viru, bez ohledu na to, kde ve světě se vyskytne. 

Podle Dr. Anthony Fauci, ředitele Národního ústavu pro alergii a infekční choroby, je současná léčba HIV účinná proti tomuto kmeni HIV. Není tedy důvod k žádným obavám. Identifikace nového kmene však poskytuje úplnější mapu vývoje HIV. 

Není jasné, jak může tato varianta viru ovlivnit tělo a zda se chová jinak než dosud známé typy viru. Současná léčba HIV však může bojovat s celou řadou virových kmenů a věří se, že tato léčba může bojovat i s tímto nově pojmenovaným.

„Tento objev nám připomíná, že abychom ukončili pandemii HIV, musíme i nadále myslet na tento neustále se měnící virus a používat nejnovější pokroky v technologii a zdrojích ke sledování jeho vývoje,“ uvedla ve svém prohlášení spoluautorka studie Carole McArthurová, profesorka z Univerzity Missouri v Kansas City.

Smrt Lisabonského pacienta

Není též bez zajímavosti, že muž známý jako „Lisabonský pacient“, tedy nejstarší známý HIV pozitivní člověk, zemřel v říjnu 2019 a bylo mu 100 let. Miguel je pseudonym použitý v případové studii. Podle portugalských lékařů „zemřel klidně“ v posteli ve spánku. Jeho případ představuje důležitý precedens pro HIV pozitivní a pro ty, kteří stále považují nemoc za rozsudek smrti, uvedl specialista na HIV Dr. Giovanni Guaraldi, který je spoluautorem případové studie a loni hovořil s CTV News.

Miguel za svého života jako aktivista řekl, že je důležité lidi informovat, že i s HIV se dá kvalitně a dlouho žít. HIV mu bylo diagnostikováno před více než 25 roky, předtím než ve věku 84 let vyhrál boj s rakovinou. K přenosu došlo pohlavní cestou.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Exkluzivně: Byl potvrzen první nesexuální přenos smrtelného viru HIV
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.