SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Virus | ILUSTRACE: archiv ppmagazínu.com

Exkluzivně: Byl potvrzen první nesexuální přenos smrtelného viru HIV

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
38
NAŠE HODNOCENÍ

V Portugalsku byl potvrzen první nesexuální přenos viru HIV z otce na syna

„HIV diagnóza byla u syna zjištěna ve věku čtyř let, nicméně odborníci se domnívají, že k přenosu došlo krátce po jeho narození,“ uvedl sexuolog Ivo Procházka s tím, že o případu pojednalo odborné periodikum Research and Human Retroviruses.

Matka chlapce je HIV negativní. Přenos HIV od otce na syna byl následně prokázán geneticky, fylogeneticky a sérologicky.

„V té době byl otec čerstvě nakažen – akutní HIV infekce s vysokou virovou náloží –, zároveň byl infikován i syfilidou s vyrážkou a planými neštovicemi. Zřejmě v důsledku této nešťastné souhry okolností došlo k proniknutí dostatečného množství HIV do organismu jeho syna,“ vysvětluje Procházka.

PODPOŘTE
PressPort Magazín & naše autory
DĚKUJEME

Pakliže HIV pozitivní člověk někoho virem nakazí vědomě, jde z hlediska portugalské, české, ale i slovenské spravedlnosti v podstatě o vraždu. Nákaza virem HIV je totiž stále fatální diagnózou, na jejímž konci číhá smrt. Současná medicína může nakaženým znatelně prodloužit život, ale rozhodně ne všem. Léčba, kterou musí HIV pozitivní člověk podstupovat, a sama nemoc s sebou totiž přinášejí nečekané komplikace: zhoubné nádory, přidružené infekce či odolnost viru vůči jinak velmi silné antiretrovirové terapii.

Dnes se na rozdíl od minulosti nasazují HIV pozitivním léky většinou hned poté, co se lékaři při první diagnostice dozvědí, v jaké výši má nakažený člověk virovou nálož retroviru HIV a počet takzvaných CD4+ buněk. To jsou vlastně „dirigenti“ imunitního systému, HIV se v nich množí a pak je zlikviduje. A právě tehdy se pacient ocitá ve fázi rozvinutého onemocnění AIDS, ztrácí imunitu a umírá na jindy banální onemocnění.

„Ze začátku léčby je reakce těla docela nářez,“ líčí jeden z nemocných, třiatřicetiletý Martin, který si přál zůstat v utajení. A dále upřesňuje: „Průjmy, zvracení, teplota, nespavost, úzkosti, šílené deprese, impotence, nechutenství, hubnutí.“ I jemu se musela léčba kvůli odolnosti viru změnit. Rezistenci vůči léčbě si přitom způsobil sám. Několikrát nedodržel pravidelné dávkování medikamentů. „Jen promeškání o pár hodit hraje významnou roli,“ upozorňuje biochemik Milan Kožíšek.

Zhruba každý druhý nositel viru HIV v Česku žije v hlavním městě. „Je zde splněna hranice epidemie,“ řekl na posledním jednání magistrálního výboru pro zdravotnictví Jiří Pavlát, ředitel ČSAP.

NÁKAZA V ČÍSLECH

  • U 3,1 tisíce osob v ČR je diagnostikován HIV. Nejvíce jde o muže mající sex s muži.
  • 1,5 tisíce lidí nakažených virem žije v Praze. V jiných krajích jde o stovky případů. 700 obyvatel tuzemska neví, že jsou nakaženi. Asi 550 z nich žije v metropoli.
  • Více než čtyři pětiny Čechů a Češek (83 %) se nebojí, že by se sami mohli nakazit virem HIV. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odpovídalo 1049 lidí nad 15 let. Strach mělo 14 procent, což je o čtyři procentní body méně než v roce 2013.

Dalším alarmujícím údajem je podle Státního zdravotního ústavu stále nižší věk nemocných. Většina nově nakažených žen je ve věku mezi 20 a 30 lety, mužům je nejčastěji mezi 30 a 35 lety. „Nejčastější příčinou nakažení je nechráněný pohlavní styk, přičemž nejvíce rizikový je mezi osobami s homosexuální nebo bisexuální orientací,“ konstatuje Věra Vráblíková, vedoucí protiepidemického oddělení na opavském pracovišti Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Nicméně lidé už často nevědí, že se mohou nakazit i nechráněným orálním sexem.

V tuzemsku podle statistik o své nákaze neví dvacet procent nositelů viru HIV, který ničí imunitu. Jde zhruba o 700 osob. Z nich 550 žije v hlavním městě, polovina z toho jsou pak heterosexuální muži. Ti nejspíš na svou nákazu nemusí přijít, jelikož je nikdo nemotivuje chodit na testy.

Velkou pozornost vzbudil v roce 2016 případ, kdy třicítku trestních oznámení podala Hygienická stanice hlavního města Prahy. Podle šéfa AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislava Machaly se jednalo o homosexuální muže původem z Prahy, z nichž někteří mají prestižní povolání. „Při pohlavním styku nepoužívali ochranu,“ uvedl. Kriminalisté si třicet trestních oznámení rozdělili podle obvodů. Nakonec se zjistilo, že se nikdo naštěstí smrtelnou nemocí nenakazil.

Exkluzivně: Byl potvrzen první nesexuální přenos smrtelného viru HIV
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
38
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jak se podařilo dokonale urousat roušku