KOLÁŽ: PPM

Knihy, které mne letos nejvíce zaujaly: Cesta k nesvobodě, Ekonomie v jednom viru, ale i Morální zvíře

Umění rozhovoru o konci života od Volandese je tak zásadní kniha, že k ní napíšu ještě speciální status.

Letos se mi poprvé povedlo dosáhnout kulatého čísla padesáti přečtených knih. Tak jsem pro vás vybrala to, co mě nejvíce zaujalo.

Umění
Rubrika Umění se snaží zprostředkovat mj. věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Mezinárodní politika

K aktuálnímu tématu války na Ukrajině mi přišel parádní Timothy Snyder se svojí Cestou k nesvobodě.

Chce to jej brát taky trochu s rezervou (a už jsem na něj slyšela četnou kritiku), jelikož se rovněž úplně nevyhnul místy více tendenčnímu obsahu, než by nejspíš měl být. Tuto knihu však doporučuju primárně proto, že kombinuje příjemné s užitečným; je totiž čtivá a pomůže bazálně se zorientovat v historickém a myšlenkovém kontextu mezinárodních vztahů mezi Ruskem a Západem (potažmo Ukrajinou).

Druhou hodně silnou knihou k politickému dění, kterou doporučuji, je Poslední zapálí vesnici válka v Náhorním Karabachu od Kutilové a Klicperové. Jedná se o reportáž plnou fotografií o zabrání Náhorního Karabachu Azerbajdžánem v roce 2021. Člověk se až do konce knihy nezbaví pocitu bezmoci nad hrozným bezprávím vůči tamějším Arméncům.

Ekonomie

Za nejlepší ekonomický počin letos vybírám Ekonomii v jednom viru, kterou vydal Liberální institut. Jedná se o aktuální knihu, která shrnuje ekonomické omyly za poslední pandemie onemocnění COVID-19, v důsledku kterých zemřelo více lidí a mnoho lidí bylo uvrhnuto do chudoby. Na jasných příkladech pochopí nutné základy ekonomie i člověk, který doposud s ekonomií nepřišel do styku.

Psychologie

Zde musím doporučit čtyři knihy: tou první je Anatomie lidské destruktivity od Fromma – protože Fromm je láska. Kniha rozebírá původ lidského zla; jestli je člověku do duše agresivita přímo vrozená, nebo vzniká až dalšími okolnostmi, společenským vývojem nebo patologickým osobním vývojem. Fromm je dobře stravitelný (a částečně i pro svůj populární styl hraničící někdy s tím, co lze ještě považovat za odborně akceptovatelné, i kritizován).

Druhým mým doporučením jsou Vybrané spisy C. G. Junga, protože Jung je druhá láska, a na tomto souboru spisů a přepisu jeho přednášek se mi líbilo to, že pokud chcete od Junga nějaký první základ, klidně bych sáhla po téhle sbírce.

Třetí knihou je Morální zvíře od Wrighta o evoluční biologii a rozmnožování a námluvách lidí a dalších legračních zvířátek. Pokud jste už nečetli Červenou královnu od Ridleyho, tak Morální zvíře je sice starší, ale ještě o něco zábavnější.

Posledním doporučením v této kategorii je Umění rozhovoru o konci života od Volandese. To je tak zásadní kniha, že k ní napíšu někdy ještě speciální status. Akcentuje to, jak si máme předem vyjasnit, jak chceme umírat a jak chceme, aby o nás bylo pečováno; dříve, než o sobě už nebudeme moci rozhodovat sami.

Filozofie

Ráda bych vám zde doporučila nějakou filozofickou klasiku, ze který jsem si sedla na zadek, ale že by mě něco extra uchvátilo, to se asi nestalo. Nejvíc mě letos zaujala Citadela od Exuperyho. K ní se ale nedá moc nic kloudného říct. Citadela pro mě byla primárně estetickým zážitkem. Není to ale pro každého.

Beletrie čtu obecně spíš méně, ale moc se mi letos líbila třetí Duna (zpožděnec).

A co se líbilo vám?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Knihy, které mne letos nejvíce zaujaly: Cesta k nesvobodě, Ekonomie v jednom viru, ale i Morální zvíře
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.