Petr Robejšek | FOTO: XTV (úprava PPM)

Petr Robejšek: Směřujeme k totalitě

Když jsou politické strany u moci, tak dříve nebo později dojde k takzvané oligarchizaci.

Politici, podnikatelé, média i věda se podle názoru politologa a ekonoma Petra Robejška slily do jednoho mocenského sektoru. Vlády na Západě prý mají mizernou profesionální, ale i morální úroveň, což se ukázalo při ukrajinské krizi. „Ta politika, kterou prováděli, byla slepá a hluchá. Vedla jen k tomu, že jsme se sami dostali do problémů. Pak musel přijít Henry Kissinger a říct to nahlas, aby to alespoň bylo reflektováno,“ řekl nedávno Petr Robejšek s tím, že většina lidí jsou dnes jen „konzumenti“ okolního dění. „A neuvědomují si vůbec, co hrozí,“ dodal. A z toho soudí, že se do starých časů nevrátíme. Co ale říká na výsledky nedávných komunálních voleb?

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Jak hodnotíte proběhlé komunální volby?

V určitém slova smyslu opravdu vyhrály etablované strany, protože tím, že k volbám lidé šli a volili, že to vůbec udělali, tak vlastně posílili již dávno disfunkční model takzvané reprezentativní demokracie. Disfunkční proto, že volební reprezentanti voličů voliče již dávno nereprezentují, nýbrž reprezentují svoji stranu a své zájmy. Ti voliči, co šli k volbám si toho asi nevšimli.

Vždyť ale kandidovalo velké množství ryze regionálních subjektů.

Ano, pak mě zaujala ještě jedna věc, a sice ty ministrany. Tam kde bydlím, byli Patrioti Pro a tisíce různých malinkatých stran, které vlastně tímto způsobem – ačkoli dobře vědí, že se tam nikdy nemohou dostat, a když se dostanou, nemají žádnou moc na to uskutečnit něco ze svých slibů –, se tam dostat snažili. Místo toho, aby tam, kde pracují a žijí, s lidmi, kteří tam bydlí, vytvářeli projekty samosprávné a svépomocné společnosti, a tak opravdu dělali politiku.

O čem volby dnes vypovídají?

Když jsou politické strany u moci, tak dříve nebo později dojde k takzvané oligarchizaci, to znamená, že se oddělí, odcizí od těch, kteří je zvolili. Vytvoří si vlastní zájmy, v rámci vlastních zájmů se snáze dohodnou, dokonce i s opozicí, ale v žádném případě to nejsou zájmy lidí, kteří je skutečně zvolili. Významný německý filosof Karl Jaspers tyto skutečnosti už v 60. letech pro Německo prognostikoval. A teď to tam máme naprosto jasně. Je to, řekl bych, nezadržitelný proces.

V jakou formu uspořádání společnosti tento proces vyústí?

Tento proces může skončit u diktatury, protože je stále složitější pro vládnoucí strany a pro elity, které jsou spíše kompetenčně a morálně devastované, zachovávat i zbývající rituály demokracie, která je už vyprázdněná. Už se jenom tu a tam volí a občas se o něčem diskutuje. Už to jim dělá veliké potíže. A jsou nuceni a velmi rádi to využívají – a to jsme viděli velmi dobře v posledních dvou a půl letech – tu demokracii stále více ořezávat. Lockdown byl něco, co mělo do jisté doby určitý medicínský smysl, ale hlavně to bylo něco, co vládnoucím usnadňovalo vládnutí bez účasti voličů.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
BOX UNIVERSÁLNÍ
Petr Robejšek: Směřujeme k totalitě
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.