SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Kmotr | ILUSTRACE: Bianca Bagnarelli

Teplická kauza jasně ukázala, že jsou zde struktury, které se nemění

Nezmizí nikdy. Záleží jen na tom, jak moc budou oku běžného občana viditelné...

Aktualizace:
Andrea Novotná
Všechny články komentátorky PressPort magazínu Andrey Novotné.
Naše hodnocení článku
84

Politiku ovládá ze zákulisí nějaký boss, typicky bývalý vekslák, kolotočář, pochybný podnikatel, zbohatlý nejčastěji v devadesátkách a podobně, a vodí si funkcionáře jak pejsky na vodítku.

A tak, i když každému uvažujícímu člověku musí být jasný, že nahoře víc fouká a je lepší rozjitřenou společnost neprovokovat, stojí těm submisivním nýmandům za to, aby svému kápovi přijeli políbit prsten.

V mylném dojmu, že jsou nedotknutelní a pravidla se jich netýkají, se nechají pozvat na večírek, aniž by počítali s dopady svého jednání… Z psychologického hlediska jsou to narcistní egomani, kteří se rádi hřejí v přítomnosti ještě větších narcistních egomanů. Tím, že na ně na chvilku dopadne přízeň silnějšího, si mylně myslí, že jsou jako on. Nejsou. Jsou možná vzdělanější, formálně vlivnější, ale fakticky slabí, lépe vydíratelní, naivní a hloupí. 

Odměnou za účast na teplickém večírku byla některým z těchto pomýlených ztráta funkce, což je většinou to jediné, co mají.

Odměnou za účast na teplickém večírku byla některým z těchto pomýlených ztráta funkce, což je většinou to jediné, co mají. A ten skutečně vlivný člověk, kvůli kterému to celé vzniklo, může být úplně v klidu. Však on si může vybírat, vždy se najde někdo, kdo mu půjde na ruku, protože sám za sebe by se neuživil. 

Kolik už snah o rozbití těchto struktur bylo! A dopadlo to pokaždé stejně. Buď i ti, kdo se srdnatě s ideály pustili do boje, podlehli mamonu, nebo si na tom vylámali zuby a z politiky se radši stáhli. 

A nemyslete si, tyhle věci se nedějí jen v Praze, Teplicích nebo jiných krajích a městech. Ty se dějí všude. I ve vašem kraji a městě. 

Co s tím? Kdysi jsem si myslela, že stačí počkat, až tyhle struktury vymřou, že jsou to rudimenty socialismu a devadesátek. Ale není tomu tak. Tyhle struktury tady budou vždycky, záleží jen na tom, jak moc budou oku běžného občana viditelné. Tady totiž nejde o nějaký kulturně a historicky podmíněný úkaz. Tady se projevují lidské povahy, respektive to horší z nich – malost, zbabělost, vypočítavost, podlézavost, touha po penězích a moci. To jsou vlastnosti nadčasové. A v politice jich je převážná většina. 

Skutečné bohatství a skutečná moc jsou však až za politikou. Chytří vědí, hlupáci se nechají obětovat třeba i pro jeden večírek.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Teplická kauza jasně ukázala, že jsou zde struktury, které se nemění
Hodnocení čtenářů3 Hlasování
99
84
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Když za obrovských nákladů všechno zdusíme, nemoc počká za rohem