Andrej Babiš | KOLÁŽ: PPM (s využitím snímku časopisu Forbes)

Exkluzívně: O buchtách a astrologii. Vždycky mě zajímala. Něčemu musím věřit, abych se nezbláznil, říká premiér Babiš

Povinné roušky od října? Spekulace.

„Astrologie mě vždycky zajímala. Něčemu musím věřit. Jinak bych se z toho zbláznil. Od října zase roušky? Ne, jsou to spekulace. Určitě nebudou plošná opatření v rámci ekonomiky,“ říká v exkluzivním rozhovoru premiér Andrej Babiš (ANO).

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Hrozí v tuto chvíli v Česku druhá vlna koronaviru?

V tuto chvíli nehrozí. Druhá vlna by byla, kdybychom tady měli nekontrolovatelný nárůst epidemie. My to však máme pod kontrolou a řešíme lokální ohniska. Mám tu výsledek za úterý, kdy bylo 103 nových případů. Z toho v Moravskoslezském kraji 37. Hlavně jde o Karvinou, ve Zlíně bylo 15 případů, přičemž jednotlivé krajské hygieny to zvládají. Chytrá karanténa funguje.

Piráti ve Sněmovně nyní zorganizovali největší epidemiologickou konferenci – šest a půl hodiny se o tom mluvilo, protože dneska rozumí všichni nejenom politice, fotbalu, rozpočtu, ale teď i epidemiologii. Pro naši hlavní hygieničku a krajskou hygieničku to byl velký zážitek, protože samozřejmě poslanci – neznám nikoho, kdo by na to měl vzdělání a patřičné zkušenosti – z toho dělají politiku. Blíží se krajské volby a místo toho, abychom schvalovali zákony, tak proběhla takováto debata.

Je něco, co byste dnes udělal v koronakrizi jinak – v době nouzového stavu?

Jedině to, že bych bral s rezervou informace některých kolegů z ministerstva zdravotnictví, kteří mi řekli: „Hele, v pondělí přijde pět milionů roušek.“ A já jdu na to konto ven a říkám: „Přijdou roušky, nebojte se.“ A potom se to ukáže jako nepravda.

Ale jinak myslím, že jsme to zvládli dobře. A hlavně lidi to zvládli skvěle. Za to všem děkuju. Šli jsme příkladem. Byli jsme první, kteří rušili lety do Itálie, zavřeli hranice. Měli jsme všichni na začátku strach, že tady budou tisíce mrtvých jako v Itálii, nebo ve Španělsku, ale nesmíme zaspat na vavřínech. Máme nyní problémy, že soukromé laboratoře z toho mají kšeft, a stává se, že netestují rychle. Jasně jsem řekl ministru zdravotnictví, že tu musí vybudovat dostatečnou testovací a laboratorní kapacitu, která bude pod vlivem státu.

Když je nějaká krizová situace, odhalují se charaktery. Zažil jste z tohoto pohledu v nouzovém stavu nějaké překvapení?

V rámci vlády jsme se podstatně lépe poznali, jelikož jsme spolu byli často, někdy i třikrát za den. Většinou to poznání bylo do plusu.

V médiích lze zaznamenat, že od října bychom měli znovu začít povinně nosit roušky. Je to nějaký šum?

Nevím, kdo a na základě čeho toto říká. V tuto chvíli to nikdo neví. Slyšel jsem to, ale jsou to spekulace. Dnes je to dobrovolné: kdo chce nosit roušky, tak je nosí. Ale musíme být obezřetní a zodpovědní. A musíme sledovat, co se děje ve světě a v okolních státech. Určitě ale nebudeme dělat žádná plošná opatření v rámci ekonomiky.

Tvrdí se, že do dalších sněmovních voleb vznikne antibabišovský blok, a to v souvislosti s prohlášením Miroslava Kalouska, že už nebude kandidovat.

Ta antibabišovská koalice, tak ta tady samozřejmě je. Nejdřív to organizoval pan Minář – Milion chvilek –, ten řídí opozici, říká jim, co mají dělat, potom jim dovolí vystoupit na nějaké demonstraci. Ale vypadá to, že nebyl úplně úspěšný, tak nyní hlavní matador – symbol korupce, člověk, který je v politice celý život –, tak ten nyní bude tento projekt realizovat. Jen se smysl být v politice u něj proměnil na to odstranit Babiše z politiky. Jak to zkoušel Minář oficiálně, tak on to bude asi řešit neoficiálně. Chyba je, že nemáme většinový systém. 

Nebyl to ale Kalousek, který vám byl důstojným mediálním soupeřem? S kým se nyní budete tesat?

Z hlediska rétoriky nemohu s panem Kalouskem soupeřit. Neumím mluvit tak, jak mluví on. Ale on tady hlavně dlouho mluví. Zadlužil naši zemi. Na rozdíl od něho jsem schopen zdokumentovat pozitivní věci, které jsem tady udělal. Každý týden o tom mluvím v Čau lidi. Pan Kalousek není můj soupeř. Dneska. Je posedlý Babišem. Chce převzít roli Mináře, který neuspěl.

Z čeho vycházíte, že Minář neuspěl?

Protože začal kritizovat opozici. Chtěl ji celou řídit. A potom to nedopadlo…

Poslední dobou jsou v Čau lidi slyšet vaše hovory o astrologii. Co vás to popadlo?

Mě na tom baví hlavně to, že v neděli v je poledne takový pořad, kde se říká: „A o čem se bude nyní mluvit.“ A já říkám, o čem se teďka bude mluvit v Čau lidi, o kterém mluví celý Twitter. Mě to baví, jak to všichni studují a potom o tom píšou. A co se týká astrologie, tak mě to zajímá. Vždy mě to zajímalo.

Věříte snad na horoskopy?

Nevěřím na horoskopy tak, jak si je někdo vymýšlí, ale co se týká toho udělat si horoskop podle místa a data narození a zjistit nějakou vaši charakteristiku, tak když si to uděláte, tak jsou tam věci, které jsou zajímavé. Něčemu musím věřit. Jinak bych se z toho zbláznil. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
BOX UNIVERSÁLNÍ
Exkluzívně: O buchtách a astrologii. Vždycky mě zajímala. Něčemu musím věřit, abych se nezbláznil, říká premiér Babiš
Hodnocení čtenářů1 Hlas
26
26
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.