KOLÁŽ: PPM

K Petráčkově článku o knize Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici

Levicové strany a hnutí nijak nezpochybňují oprávněnost například oligarchického vlastnictví, a papežové jsou v tomto směru radikálnější než současná levice.

Tomáš Petráček (katolický kněz, teolog a historik, pozn. red.) napsal na webu Forum24 článek o knize Rolanda Boera Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici (2019).

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

V křesťanství existuje od počátku myšlenka společného vlastnictví a docela ostrá kritika bohatých. Tato myšlenka se v dějinách křesťanství vždy znovuobjevuje v různých podobách.

Petráček se s knihou snaží poctivě vypořádat. Mám k tomu tři věci:

Chybí tu zmínka o nejdéle existujícím socialismu v dějinách, jímž byly jezuity organizované indiánské osady zvané „redukce“ se společným vlastnictvím půdy. Rozprostíraly se na hranicích dnešní Paraguaye, Brazílie a Argentiny od počátku 17. století do druhé třetiny 18. století (zhruba 150 let). Později se toto území nazývalo také „křesťanská komunistická republika“.

Dalo by se psát také o sborníku Marxisticko-křesťanský dialog v Československu, který před několika lety vyšel v nakladatelství Filosofia. Probírají se v něm podobné debaty z šedesátých letech a jejich význam pro současnost

V křesťanské teologii se od počátku až do současnosti objevovala kritika soukromého vlastnictví, pokud neslouží dobru společnosti. Je namířená proti jeho zbožštění či absolutizaci.

Dnes je to až paradoxní. Levicové strany a hnutí nijak nezpochybňují oprávněnost například oligarchického vlastnictví, a papežové jsou v tomto směru radikálnější než současná levice. V sociálních encyklikách čteme to, co se levice dlouhá desetiletí neodvažuje veřejně vyslovit: pokud vlastnictví produkčních prostředků vytváří zisk, který nevede ke zvyšování společenského bohatství, nýbrž plyne „z jeho potlačování, z nepřípustného vykořisťování, ze spekulací a z rozbíjení solidarity ve světě práce,“ takové vlastnictví nemá žádné oprávnění (Jan Pavel II, Centesimus annus, čl. 43).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
K Petráčkově článku o knize Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici
Hodnocení čtenářů1 Hlas
93
93
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.