SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

K Petráčkově článku o knize Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici

Levicové strany a hnutí nijak nezpochybňují oprávněnost například oligarchického vlastnictví, a papežové jsou v tomto směru radikálnější než současná levice

Michael Hauser Komentátor
Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Tomáš Petráček (katolický kněz, teolog a historik, pozn. red.) napsal na webu Forum24 článek o knize Rolanda Boera Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici (2019). V křesťanství existuje od počátku myšlenka společného vlastnictví a docela ostrá kritika bohatých. Tato myšlenka se v dějinách křesťanství vždy znovuobjevuje v různých podobách.

Petráček se s knihou snaží poctivě vypořádat. Mám k tomu tři věci:

Chybí tu zmínka o nejdéle existujícím socialismu v dějinách, jímž byly jezuity organizované indiánské osady zvané „redukce“ se společným vlastnictvím půdy. Rozprostíraly se na hranicích dnešní Paraguaye, Brazílie a Argentiny od počátku 17. století do druhé třetiny 18. století (zhruba 150 let). Později se toto území nazývalo také „křesťanská komunistická republika“.

Dalo by se psát také o sborníku Marxisticko-křesťanský dialog v Československu, který před několika lety vyšel v nakladatelství Filosofia. Probírají se v něm podobné debaty z šedesátých letech a jejich význam pro současnost

V křesťanské teologii se od počátku až do současnosti objevovala kritika soukromého vlastnictví, pokud neslouží dobru společnosti. Je namířená proti jeho zbožštění či absolutizaci.

Dnes je to až paradoxní. Levicové strany a hnutí nijak nezpochybňují oprávněnost například oligarchického vlastnictví, a papežové jsou v tomto směru radikálnější než současná levice. V sociálních encyklikách čteme to, co se levice dlouhá desetiletí neodvažuje veřejně vyslovit: pokud vlastnictví produkčních prostředků vytváří zisk, který nevede ke zvyšování společenského bohatství, nýbrž plyne „z jeho potlačování, z nepřípustného vykořisťování, ze spekulací a z rozbíjení solidarity ve světě práce,“ takové vlastnictví nemá žádné oprávnění (Jan Pavel II, Centesimus annus, čl. 43).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
K Petráčkově článku o knize Rudá teologie: o křesťanské komunistické tradici
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>