Nyní čtete
Aktualizováno: Milión chvilek: spolek „podniká“. Proč to tají?

Aktualizováno: Milión chvilek: spolek „podniká“. Proč to tají?

Pořadatelem současných demonstrací namířených proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi je spolek Milión chvilek pro demokracii. Na tom není vůbec nic špatného. Tyto protesty jsou legitimní a nelze nijak snižovat jejich váhu.

Oprostí-li se člověk od emocí, které demonstrace vzbuzují – ať už jde o emoce pozitivní, anebo naopak negativní –, a také od obsahu jejich sdělení, se kterým může, či nemusí souhlasit, a začne-li se trochu zajímat o pořadatele (což je stejně tak legitimní), možná mu může přijít jako přinejmenším zvláštní tato skutečnost: představitelé spolku se zdráhají odpovědět, jakou „podnikatelskou“ činnost, na základě které je spolek plátcem DPH, vykonávají.

Proč jde o důležitou otázku?

Jelikož nemají představitelé spolku živnostenské oprávnění, tak jednoduše nevíme, proč DPH spolek platí; resp. v čem jeho „podnikatelská“ činnost, na základě které DPH odvádí, spočívá.

Nejprve uveďme přesně, že v Administrativní registru ekonomických subjektů (ARES) je veden spolek Milión chvilek, z. s., sídlící na adrese Praha 10, Strašnice, Dvouletky 2627/15, jako plátce DPH. To znamená, že kromě vybírání peněz na transparentním účtu, které dle svého prohlášení využívá na pořádání protestů proti představitelům současné vlády, vykonává „podnikatelskou“ činnost.

Výpis

Proč se spolek zdráhá odpovědět na otázky ohledně podnikání? | ZDROJ: ARES

Když ppmagazín.com spolku otázku ohledně jejich „podnikání“ položil, přerušili komunikaci s tím, že dotaz předají štábu. Již se neozvali. A to ani po dalších urgencích. „Podnikatelská“ činnost spolku může přitom vzbuzovat různé (a to i nepříjemné) otázky: nejde například o skryté financování nějakého politického subjektu?

Každopádně dokud spolek Milión chvilek shora položenou otázku ohledně svého „podnikání“ neozřejmí, protesty, které organizuje, ponesou s sebou jistou pachuť podezření, třeba z účelové marketingové akce. A tudíž by tak učinit měl, aby případné pochybnosti rozptýlil. Třeba tím, že pravdivě uvede: na akcích prodáváme ty a ty předměty a tak dále.

A příště? Zaplnit Václavák

Včerejší protest proti Benešové a Babišovi (tedy z pondělí 13. května) zaplnil pražské Staroměstské náměstí. Lidé se na demonstraci za nezávislost justice sešli třetí týden za sebou. Účast byla podle fotografií vyšší než minule, kdy podle organizátorů přišlo přes 20 tisíc lidí.

Promluvil před nimi hudební publicista Jiří Černý, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), lidovecký senátor Petr Šilar a senátor Václav Láska. Senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) varoval před autoritářstvím v politice.

„Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice,“ řekl protestujícím bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart. Jako příklady uvedl Rumunsko, Maďarsko a Polsko. Heslem protestu by podle něj mělo být „Nám to vadí“.

Také čtěte

Angažovaná soudružka?

Na pódiu vystoupil také bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner, který v minulosti upozornil na machinace s dotacemi. „Benešová šest let zametala pod koberec kauzu privatizace Mostecké uhelné,“ řekl.

„Velice si vážím toho, že jste se dnes přišli postavit za nezávislost justice,“ přivítal za Milión chvilek demonstranty Mikuláš Minář (25). „Považujeme to za nejvážnější útok na demokratické instituce od chvíle, kdy Andrej Babiš vstoupil do politiky,“ zdůraznil za hlasité podpory lidí.

Demonstraci zakončilo obrazové propojení na protest do Brna, zpěv státní hymny a články respektovaných autorů. Například Lenky Zlámalové na serveru Echo24 s titulkem: Benešová patří před soud, o němž škarohlídi z řad intelektuálních odpadlíků nezdráhali se tvrdit, že bohužel vyzní, jako kdyby „vypadl“ z pera angažované soudružky, a zavání lidovou prokuraturou.

Minář: Chceme aktivizovat společnost

V rozhovoru pro Deník N Minář prozradil, že školu proto postavil na druhou kolej a dal přednost občanským akcím. Stal se pracovníkem Miliónu chvilek.

Doufá, že organizované demonstrace ovlivní také voliče u volebních uren a tím i celkové výsledky sněmovních voleb, které by měly proběhnout v roce 2021. „Chceme udělat co možná nejvíce pro to, abychom aktivizovali občanskou společnost, aby se to mohlo projevit na volebním výsledku,“ řekl doslova s tím, že jeho cílem není prosazovat zájem konkrétní strany, ale principy zdravé demokracie.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
9
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
4
2 komentáře
  • Naprosto nechápu proč by měl nějaký zapsaný spolek sdělovat v jakém oboru podniká komukoliv jinému než rejstříkovému soudu nebo finančnímu úřadu, který povolil jeho činnost. A nikdo jiný by se na to ani neměl dotazovat – co je mu po tom. Nic jiného než pokus o diskreditaci a hledání nějakých zástupných problémů, útok na toho kdo to pořádá a ne na to proč to pořádá, prostě zbytečné plýtvání energií.
    Je nesmysl útočit na ministryni a premiéra preventivně, dokud jim ještě nikdo nedokázal, že provedli něco nezákonného, naopak až jim to někdo prokáže tak musejí pryč. Prostě jen bouře ve sklenici vody, ale ani to ne – žijeme přítomností a v této době zajímá lidi více hokej v Bratislavě než nějaký rodák z Bratislavy a jeho pracovní tým a než nějaké žvanění na náměstích. Kde jsou důkazy? Sem s nimi. Žádné nejsou? Potom je to prostě jen důkazem, že je spíše možné v této zemi objednat trestní stíhání, to si budu myslet alespoň do doby, než o Čapím hnízdu nerozhodne nezávislý soud lidé v davu si to umí všechno patřičně zjednodušit a jsou manipulování provokatéry. Jak se vždy říkalo “soud zná právo”. Lidi neblbněte a jděte domů z těch ulic, zatím to ještě nemá žádné opodstatnění a s listopadem 1989 to nelze srovnávat, máme teprve květen a revoluce po různých desetiletích se dělají vždy na podzim po sklizení úrody a ne v době vegetace.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru