KOLÁŽ: PPM

Padni komu padni aneb To podstatnější je jinde

Soupeřem Ruska je někdo úplně jiný a my v této hře hrajeme úplně jinou roli.

Byl bych velmi opatrný v negativních veřejných soudech na adresu prezidenta Miloše Zemana. Mám obavu, že poté, co vychladnou úvodní vášně kauzy s ruskými agenty, může se ukázat, že více než o vnitřní záležitost České republiky jde v kauze Vrbětice o geopolitický event. Pak je ale velmi důležité, aby byly nestranně prozkoumány detailní souvislosti kauzy. Aktéři, motivace, časové osy událostí. 

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

Za hlavní aktéry máme považovat na západě notoricky známou skupinu agentů GRÚ – útvaru 29155. Tady jsme o ní jednoduše nevěděli. Znali ji pouze ti, kteří se detailně zajímali o britskou aféru Skripal.

Nebo ti, kteří si uvědomují, že BellingCat, který spojil britské vyšetřování Scotland Yardu s ruskými agenty Miškinem a Čepigou, je vlastně táž vyšetřovací agentura, která asistovala při hledání a únosu syna Andreje Babiše v roce 2019.

Samozřejmě, v této kauze naprosto striktně platí, že žádní ruští agenti na území České republiky nemají co pohledávat, natož tady dělat diverzní akce. Takže ruská vyjádření a odvetné kroky mě nechávají naprosto klidným a nevěnuji jim pozornost.

Myslím, že to podstatnější je jinde. 

Geopolitický event, na rozdíl od standardního a nevybíravého kočkování mezi domácí opozicí a vládou, kterého jsme svědky od voleb 2017, má v této kauze zcela jinou rovinu. V ní nejsme soupeřem Ruska my. Soupeřem Ruska je někdo úplně jiný a my v této hře hrajeme úplně jinou roli. Roli dalšího příkladu

Zatímco opozice měla už od prvních vteřin po zveřejnění kauzy jasno a kauzy bezprostředně využila ke svým politickým cílům, Miloš Zeman si správně vzal krátký čas, týden na to, aby prostudoval důkazy, které mu poskytly tajné služby. Málo se ví, že v týmu prezidenta pracují velmi zkušení lidé, kteří v minulosti sloužili ve zpravodajské službě BIS a mají dostatečnou kvalifikaci na to, aby věrohodně posoudili stav důkazních materiálů.

Pokud se prezident – na základě poskytnutých důkazů – rozhodl nevyhovět veřejným náladám a obrovskému tlaku médií a opozice, který je pokaždé součástí takové hry, pak je třeba poznamenat, že jednal obdivuhodně statečně. 

Stejně tak je nepochybné, že vláda musela, podtrhuji slovo musela, jednat na základě předložených důkazů v intencích práva a standardních diplomatických zvyklostí. Neodkladně a razantně.

Strategických cílů bylo dosaženo už teď. Rosatom, Sputnik jsou ze hry, Česko se ocitlo na seznamu nepřátel Ruské federace, země si v diplomatické roztržce vzájemně vyhostily diplomaty.

Pro nás ale platí, že máme možnost detailně zmapovat dění kolem celé kauzy. Nestranně, věcně a velmi pozorně.

Je to zároveň výzva i pro samotná média.

Teď mají jedinečnou možnost prokázat svou nezávislost, novinářskou integritu a pročeský charakter jejich práce. O ten totiž jde nejvíce. Jakkoliv se mi může hnusit akce ruské GRU, a hnusí, platí zde padni komu padni.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Padni komu padni aneb To podstatnější je jinde
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.