KOLÁŽ: PPM

Víza Rusům

Stejně jako jsem byla pro přijímání uprchlíků z Ukrajiny víceméně v jakémkoliv množství, jsem pro to, abychom přijali utečence z Ruska.

Česká republika nebude vydávat víza Rusům, kteří chtějí ze země utéci ze strachu před mobilizací. Naprosto s tím nesouhlasím a tomuto rozhodnutí nerozumím.

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Stejně jako jsem byla pro přijímání uprchlíků z Ukrajiny víceméně v jakémkoliv množství, jsem pro to, abychom přijali utečence z Ruska.

Zpráva o mobilizaci je sama o sobě strašná; znamená další krmení válečné mašinerie, ničení životů a rodin, konec války se posouvá do nedohledna. Nechápu, proč nemáme pomoci lidem, kteří se jí nechtějí účastnit?

Kdyby se Rusko bránilo útoku cizí armády a povolávalo své občany na vlastní obranu, bylo by to něco jiného. Ale teď jsou lidé posíláni do agresívní a neobhajitelné války. Za odmítnutí narukovat jim doma hrozí vysoké tresty. Rusko navíc přestalo být smluvním státem Rady Evropy, což dále oslabilo dosavadní alespoň teoretické záruky spravedlivého procesu. Kdekdo hlásá, jak hrozný režim tam panuje, a přitom těm, kdo utíkají, nepomůžeme? Proč?

Relevantní argumenty vidím jen dva a oba pokládám za liché:

Prvním je, že ti lidé možná neutíkají pro nesouhlas s režimem, ale ze strachu o vlastní život. To ale přece nic nemění na základním faktu, že se nechtějí podvolit vůli režimu, který je žene do nespravedlivé války.

A za druhé se můžeme ptát, co dělali dosud, pokud snad jen nečinně, nebo dokonce s tichým souhlasem přihlíželi tomu, co jejich stát dělá? Vzpomeňme si ale na poměry před rokem 1989 u nás. Cožpak už jsme zapomněli, jak těžké je vzepřít se donucující státní moci, jakou odvahu vyžaduje ozvat se z mlčícího davu? Odmítaly snad západní státy české emigranty proto, že tito sloužili v Československé lidové armádě nebo chodili k volbám a do prvomájového průvodu?

Ministr zahraničí Jan Lipavský se k věci vyjádřil na dotaz Novinek.cz takto: „Rozumím, že Rusové prchají před čím dál zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza.“

Takže my jim nedáme víza proto, že se odmítají podrobit rozkazu narukovat ve prospěch režimu, o kterém sami naši politici tvrdí, že jsme s ním ve válce?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Víza Rusům
Hodnocení čtenářů1 Hlas
100
100

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.