KOLÁŽ: PPM

Primark: Jak se šli Češi ugrilovat na pražské Václavské náměstí

Nesouhlasím s tím, jaké kraviny a v jakém obchoďáku nakupujete, ale budu do smrti bránit vaše právo to dělat!

Frontu, v níž stojí stovky lidí, koordinují pracovníci bezpečnostní agentury. Lidé v dnešním nesnesitelném horku odložili roušky. Irský řetězec Primark otevřel ve čtvrtek ráno po odkladech způsobených covidem první tuzemskou prodejnu.

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

Když tak na tu frontu, táhnoucí se napříč Václavákem (přes celou půlku náměstí), koukám…, napadá mne, že hodně lidí má pocit, že anarchokapitalista tím, že je zastáncem volného trhu a soukromého vlastnictví (tedy kapitalismu), bude zároveň i zastáncem všech věcí, které díky kapitalismu mohly vzniknout – mimo jiné i toho, že se jdou lidi na Václavák do fronty ugrilovat jen proto, že otevřeli nějaký obchod. Konkrétně s levnou módou. 

Ale není to tak. Já i sama za sebe tohle nechápu. Nijak neholduju divokému nakupování, štvou mě obchoďáky, nesnáším supermarkety, někdy mě otravují reklamy, které mi ke koupi nabízejí kdejakou kravinu, protože lidé v bohaté společnosti už často neví, co by dřív kupovali.

Ale ono se spíš dlouhodobě útočí na konzum a mylně se zaměňují produkty vzniklé díky kapitalismukapitalismus sám. Pak se lehce dává rovnítko mezi příznivce kapitalismu a příznivce konzumu.

Princip je ovšem primárně v tom, že pokud jsem zastáncem volného trhu (což právě mně dává ekonomický i morální smysl), jsem také pro to, aby si každý mohl svobodně rozhodnout, co chce podporovat, kde nakupovat a jestli utrácet majlanty za kraviny.

Protože kdo já jsem, abych za druhé rozhodovala, u koho, za co a jak chtějí utratit svoje peníze a volný čas? Mnoho lidí o to zájem zjevně má, jinak by tu nebylo obchoďáků jako hub po dešti a ani ta fronta k Primarku v ošklivé budově.

Takže jsem upravila Voltaira: Nesouhlasím s tím, jaké kraviny a v jakém obchoďáku nakupujete, ale budu do smrti bránit vaše právo to dělat!

Pražský Primark se nachází v­ novém objektu Květinový dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Jedná se v pořadí o 369. pobočku na světě. V Česku však Primark Prahou nekončí, druhé prodejny by se už příští rok mělo dočkat také brněnské obchodní centrum Olympia. Společnost zároveň uvedla, že podepsala nájemní smlouvu na svou první pobočku také na Slovensku. S otevřením pražské filiálky se původně počítalo už na konci loňského roku. Druhá vlna koronaviru ale událost opakovaně narušila. Na bezpečnost dnes dohlížela od rána policie, prevenci proti úpalu či zkolabování zajišťovali hasiči. Riziku přenosu koronaviru však šlo zabránit jen těžko – roušky a respirátory byly často k vidění buď ledabyle na bradě, nebo v ruce, o povinných rozestupech řeč být nemohla vůbec. V okamžiku, kdy odbila devátá hodina, se náměstím rozezněla známá melodie We Are The Champions od kapely Queen. A tlačenice ještě zesílila. První zákazníky, kteří obdrželi šedou nákupní tašku s typicky modrým nápisem, při vstupu doprovázel také hlasitý potlesk personálu, mávání vlaječkami a mediální hlouček s kameramany.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Primark: Jak se šli Češi ugrilovat na pražské Václavské náměstí
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
96
96
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.