ILUSTRACE: archiv PPM

Skutečně Babiš pohořel před školáky a neznal kraví žaludky? Existuje totiž jenom jeden

Správná otázka by zněla „jak se dělí žaludek krávy“?

Andrej Babiš se zúčastnil diskuze s žáky školy, která se chlubí jejich znalostmi. Zarazil mne nejenom sestřih diskuse, který budí dojem manipulace, ale především mne dopálila neznalost tazatelů. Prý jim otázky dodávala režie. Pořad měl vyrobit HYPERMARKET FILM s.r.o., což je nezávislá filmová produkční společnost založená v roce 2003 Vítem Klusákem a Filipem Remundou.

školství
Rubrika Školství se zabývá regionálním školstvím, terciárním vzděláváním a vzdělávacími tématy.

Klusák je známý svým vztahem k Babišovi. Přesto mohl ovlivňovat kladení otázek tam, kde by mělo být ryze nepolitické prostředí. O jeho vztahu k Babišovi svědčí například článek Babiš chycen v síti. Filmař Klusák přivedl juniora na zahajující mítink ANO, kde došlo ke konfrontaci.

Nezveřejnění celého záznamu, ale jen sestřihu vytváří dojem účelovosti a zneužití dětí k politickému boji s Babišem. Celkem by mne proto zajímal celý průběh diskuse Babiše se školáky. Rád bych se totiž pletl.

Otázky v sestřihu vyvolávají další otázky. Sám nevím, jak bych někdy odpověděl, pokud bych nechtěl říci žákovi ze školy (školy zdůrazňující, co všechno naučí), že by si měl zopakovat základní znalosti z běžné základky. Některé znalosti samozřejmě časem vyprchají, není nutné znát později vše, ale alespoň v době, kdy se o dané problematice žák učí, by měl vědět, o čem hovoří.

Například namátkou otázka „Kolik žaludků má kráva a jak se jmenují“ je buď hloupá v důsledku zarážejí neznalosti žáka, nebo se tazatel ptá na skutečně důležitou schopnost politika odhalit hloupost či demagogii tazatele. V odhalení hlouposti tazatele však může diskutujícímu bránit i obyčejná slušnost. Navíc si nejsem jist, proč z videa je vysoce pravděpodobné, že před položením otázky tazatel nahlížel do papíru. To snad měl otázku napsanou? Kdo mu ji napsal? Otázka je tak buď z neznalosti, či úmyslně chybná. Vyvolává dojem, že kráva má minimálně dva žaludky. Správná otázka by zněla „jak se dělí žaludek krávy“?

Stavba žaludku se totiž u různých živočichů podstatně liší. Rozeznáváme žaludky jednokomorové a vícekomorové, kde jsou vytvořeny i předžaludky jako například u skotu. Podle typu sliznice uvnitř samotného žaludku rozlišujeme žaludek jednoduchý a složitý jako například u prasete. Žaludek tak mají i krávy jenom jeden. Kráva (a s ní všichni přežvýkaví) má žaludek rozdělený na čtyři části, respektive na tři předžaludky a jeden žaludek. Největší předžaludek je bachor, pak následuje předžaludek čepec, pak předžaludek kniha a až pak je skutečný žaludek slez. Co sledoval tazatel chybnou otázkou a k čemu je kandidátovi na prezidenta tato znalost, to nevím. Možná však žáka ve škole správně nenaučili, že kráva má jen jeden žaludek.

Co je napsáno na oponě Národního divadla a co to znamená? Opětovně nepochopitelně chybná otázka. Mnohokrát jsem byl v Národním divadle, a nikdy jsem si tam nápisu nevšiml. Upřímně jsem přesvědčen, že ze strany hlediště žádný nápis není. Navíc jsou v Národním divadle opony tři a tazatel ji nespecifikuje. Na železné oponě není nic napsaného, na sametové tmavě červené oponě jsem též pouze obtížně mohl jakýkoliv případný nápis postřehnout. Pak je až ozdobná Hynaisova opona, ale ani zde není z hlediště viditelný nápis. Možná něco malého, ale obtížně postřehnutelného. Prý je na této oponě nějaký nápis ze strany jeviště, ale ten není viditelný pro běžné návštěvníky. Navíc jeho text má být jiný, než později tvrdil žadatel. Před oponami, výše než jsou viditelné části opon, je nápis Národ sobě. Ten však dle mne není nikde na jakékoliv oponě v Národním divadle. To tazatel z prý prestižní školy skutečně nikdy nebyl v Národním divadle?

Líbila se mi otázka na dílo Karla Čapka.

Otázka na sluneční soustavu byla zajímavá a velmi obtížná. Když jsem byl žákem, učili jsme se, že planet je devět. Teď to neplatí. V roce 2006 bylo Pluto vyřazeno ze seznamu planet a zařazeno do trpasličích planet. Nevím tak, kolik starších osob by otázku správně zodpovědělo, kdo by z nich rozlišoval mezi planetami a trpasličími planetami. Navíc si vůbec nejsem jist, zda zrovna takovouto znalost bych očekával u prezidenta a proč. Od roku 2012 předpokládají astronomové existenci hypotetické planety Devět, takže planet možná bude zase devět. Kladu si tak otázku, kdo z nás starších by řekl správnou odpověď: 8 planet (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun), 5 trpasličích planet (Ceres, Pluto, Haumea, Makemake, Eris). Skutečně si navíc nejsem jist praktickým významem této otázky pro to, zda nás někdo bude, či nebude hájit a reprezentovat.

Mám prostě ze sestřihu celkově velmi špatný dojem. Nechápu, proč nešlo o otázky, které žáky napadly na místě samém a proč v nich bylo tolik nepřesností. To se nedokáží žáci sami ptát a reagovat na průběh diskuse? Možná by se školní inspekce měla zaměřit na znalosti a schopnosti žáků této školy správně a logicky argumentovat…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Skutečně Babiš pohořel před školáky a neznal kraví žaludky? Existuje totiž jenom jeden
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
35
35
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.