Problém poslance TOP 09, který čelí nařčení z nevhodného chování, až sexuálního násilí vůči ženám, si ze sociálních sítí klestí cestu do médií. Redakce Alarmu a Deníku N se spojily a pokusily se jednotlivá anonymní svědectví ověřit. Než se kauza rozjede naplno, chci se zde zamyslet, jak k ní přistupovat.
Vypadá to, že Dominik Feri se stane první českou významnou osobou, čelící čemusi, co bychom mohli označit jako kampaň MeToo. Obvinění zveřejněná na serveru Alarm (a2larm) nelze podceňovat, protože pokud by byla pravdivá, byla by některá jednání, která jsou v článku popsaná, dokonce trestná. Tento typ sdělení je ovšem nutné číst střízlivě a s vědomím několika okolností.
Většina svědectví představuje obvinění sice z nevhodného, ale nikoliv zakázaného chování, například ponižujících poznámek o vzhledu a intelektu žen, dehonestování, příliš urputných nabídek pohlavního styku a podobně.
Ta nejzávažnější obvinění se shodují v tom, že k jednání mělo dojít na večírku a poškozená byla značně opilá. Opilost ženy samozřejmě muže nijak neomlouvá a rozhodně nesnižuje závažnost sexuálního násilí. Opilost ovšem bohužel značně zkresluje vzpomínky a znevěrohodňuje výpověď; stručně řečeno, když má někdo vyšší hladinu alkoholu v krvi, nemusí si události pamatovat tak, jak proběhly, nemusí si je dokonce ani pamatovat vůbec.
Je třeba si uvědomit, že Dominik Feri byl zajímavou a výraznou postavou politiky, přitažlivou zejména pro mladé lidi. Dívky se cítily polichoceny jeho zájmem, rády s ním vstupovaly do kontaktu; podle zveřejněných výpovědí jim až později nebylo jeho chování po chuti. Nicméně výchozí nastavení rolí zřejmě způsobilo, že v nepříjemné konverzaci pokračovaly poněkud déle, než by tomu bylo s neznámými mladíky. Moderní komunikační prostředky nabízejí dobré možnosti, jak někomu zabránit, aby vás kontaktoval, pokud vás to obtěžuje. Jenomže ne každý to hned učiní, když si píše s hvězdou sociálních sítí.
Snažit se využít mladé mladé ženy k sexuálnímu povyražení ve větší míře, než je obvyklé, navíc značně negentlemansky, je jistě nevhodné nebo nespolečenské, nikoliv zakázané. Navíc se zdá, že ani v případech, kdy chování Dominika Feriho mohlo přestoupit hranici zákona, neobrátila se žádná z tvrzených obětí na policii, záležitost se proto nijak oficiálně neřešila.
Nyní tedy vystupují mladé ženy s těmito nařčeními. Anonymně, hromadně, přesvědčivě. Věděla to celá fakulta, teď se to má dozvědět celá Česká republika.
Nejsem v žádném případě fanouškem politiky Dominika Feriho. Ale chci připomenout, že tímto způsobem je možné zničit naprosto kohokoliv. Anonymizovaná, neprošetřená svědectví, šířící se po sociálních sítích víceméně ve stylu jedna paní povídala, mají sílu ničit pověst, kariéru, vztahy, rodiny i psychiku. Obrana proti nim v podstatě neexistuje. Oběť nepodá trestní oznámení, věc není předmětem šetření příslušných orgánů. Napsat to není pravda jednoduše nestačí, když to přece věděli všichni a svědectví je tolik. Jak se tedy lze proti takovým nařčením bránit? Nijak.
Mysleme na to, až si – jako já dnes – sedneme s kávou k dalšímu článku plnému zaručených svědectví.